top of page
  • Zdjęcie autoraprojektowaniedrogowe.pl

Rodzaje nawierzchni drogowych. Z czego wykonać podjazd?

Zaktualizowano: 27 gru 2022


Wybór rodzaju nawierzchni drogowej na domowy podjazd to ważna decyzja – w końcu podejmuje się ją raz na wiele lat.

Od wytrzymałości i jakości podjazdu zależy zarówno komfort i bezpieczeństwo jego użytkowania, jak i estetyka całej posesji. Jeśli właśnie zastanawiasz się, jaki materiał wybrać na domowy podjazd, przeczytaj poniższy artykuł.

Dostępność rozwiązań na wykonanie domowego podjazdu jest dziś ogromna.

Szukając odpowiedniego materiału pamiętaj, że powinien być on nie tylko trwały i funkcjonalny, ale również współgrać ze stylem architektonicznym domu oraz estetyką całej posesji.

Rodzaje nawierzchni drogowych mogą się od siebie znacznie różnić zarówno parametrami, jak i ceną. Jeśli więc zależy Ci na tym, aby dokonać dobrej inwestycji, koniecznie przyjrzyj się bliżej właściwościom poszczególnych opcji i starannie rozważ wszystkie za i przeciw.


Podjazd z kruszywa

Jedną z najtańszych opcji na wykonanie podjazdu lub drogi dojazdowej na posesję jest kruszywo. Taki materiał ma niewątpliwie wiele zalet: jest znacznie łatwiejszy i szybszy do ułożenia niż, przykładowo, nawierzchnie brukowe, cechuje się znaczną wytrzymałością i funkcjonalnością, a także prostą i uniwersalną estetyką.

Podjazdy żwirowe są klasyczne i efektowne, przez co doskonale pasują zarówno do tradycyjnych, jak i nowoczesnych projektów. Ponadto dyskretnie podkreślają wygląd innych elementów ogrodowych, takich jak rośliny czy dekoracje i w naturalny sposób komponują się z otoczeniem.


Płyty betonowe

Płyty betonowe są jedną z trwalszych opcji i doskonale przenoszą obciążenia pojazdów. Jeśli natomiast zależy Ci na ciekawej estetyce, dobra wiadomość – choć standardowe betonowe płyty są szare, istnieją szerokie możliwości barwienia ich na inne kolory. Tego rodzaju materiały różnią się od siebie także strukturą – w zależności od preferencji możesz wybrać płyty o powierzchni gładkiej lub pokrytej tłoczonymi wzorami. Taka nawierzchnia sprawdza się doskonale w zestawieniu z nowoczesnymi budynkami, a szeroki wybór rodzaju wykończenia powierzchni pozwoli Ci na elastyczne dobranie ich charakteru do estetyki posesji.


Betonowa kostka brukowa

Betonowa kostka brukowa to obecnie najpopularniejszy budulec dróg dojazdowych, podjazdów oraz ścieżek i chodników ogrodowych. Jest jedną z najtańszych opcji, która dodatkowo zapewnia szerokie możliwości doboru estetyki – kostka jest dostępna w wielu kolorach i kształtach, dzięki czemu łatwo dopasujesz wygląd drogi czy chodnika do otoczenia. Jest to materiał tani, wytrzymały i zdolny do przenoszenia dużych obciążeń, a także łatwy do ułożenia – z kolorowej kostki możesz niemal dowolnie tworzyć kompozycje różnorodnych wzorów. Kupując taki budulec, zwróć jednak szczególną uwagę na grubość bruku i upewnij się, że jest ona wystarczająca, aby wytrzymać zakładane obciążenia użytkowe.


Nawierzchnie bitumiczne

Nawierzchnie bitumiczne, czyli półsztywne, to kolejny popularny typ nawierzchni. Asfalt dobrej jakości będzie naprawdę trwały i wytrzymały. Ewentualne ubytki uzupełnia się bardzo łatwo, przez co droga o nawierzchni bitumicznej, przy umiejętnej renowacji, może przetrwać lata w doskonałym stanie. Jest ona także prosta w realizacji – do jej wykonania używa się specjalnej mieszanki asfaltu i kruszyw dostępnych w wielu wariantach różniących się od siebie składem i właściwościami. Gładkość nawierzchni bitumicznej sprawia też, że jeździ się po niej znacznie wygodniej niż po płytach czy kostce brukowej. Wadą będą natomiast ograniczone możliwości dostosowania estetyki – materiał ten jest dostępny jedynie w ograniczonej palecie kolorystycznej. Sprawdzi się więc jedynie w przypadku, gdy zależy Ci na uzyskaniu prostego, klasycznego, jednolitego efektu.


Nawierzchnie betonowe

Nawierzchnie sztywne charakteryzują się jeszcze wyższą wytrzymałością na obciążenia niż nawierzchnie bitumiczne. Wynika to z faktu, że nawierzchnie półsztywne w wyniku użytkowania odkształcają się w większym zakresie, co prowadzi do ich uszkodzenia, podczas gdy nawierzchnie z betonu rozkładają obciążenie na większą powierzchnię, unikając degradacji. Tego rodzaju rozwiązania są co prawda nieco droższe niż wylewka asfaltowa, ale za to tańsza jest ich późniejsza eksploatacja – ze względu na wyższą trwałość i wytrzymałość materiały te na ogół wymagają rzadszych napraw.

Nawierzchnie zielone

Miej na uwadze, że podjazd wcale nie musi być wykonany z materiałów stałych! Jeśli chciałbyś, aby Twój ogród wyglądał możliwie naturalnie, warto zainteresować się nawierzchniami zielonymi. Takie podjazdy wykonuje się z rusztów tworzywowych lub ażurowych płyt betonowych wypełnionych trawą lub inną roślinnością odporną na deptanie i przygniatanie. Znaczną zaletą tego rozwiązania jest swobodne odprowadzanie wody deszczowej. Jeśli chodzi o estetykę, przy trawiastym podjeździe oczywiście trudno będzie szaleć z wzorami i kolorami, jednak naturalny, uniwersalny, zielony wygląd będzie świetnie pasował niemal do każdego stylu architektonicznego. Zwiększy również parametr bilansu zieleni, co nierzadko ratuje zgodność projektu z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.


Mnogość dostępnych nawierzchni i kolorów pozwala jeszcze lepiej dopasować najbliższe otoczenie do stylu elewacji Twojego wymarzonego domu. Inspiracji na wykończenie podjazdu możesz szukać na własną rękę w Internecie, podczas spaceru obserwując już wykonane inwestycje lub konsultując wybory z architektem. Decydując się na współpracę z biurem architektonicznym dostaniesz kosztorys uwzględniający wykonanie podjazdu w wybranej przez Ciebie opcji.

Comments


bottom of page