top of page
  • Zdjęcie autoraprojektowaniedrogowe.pl

Bezpieczeństwo na parkingu – jak o nie zadbać?

Zaktualizowano: 27 gru 2022

Parkingi i garaże niejednokrotnie są miejscem stłuczek. Choć w tego rodzaju obiektach kierowcy starają się zachowywać wzmożoną ostrożność, łatwo o kolizję – niewielka ilość przestrzeni, wąskie wyjazdy i konieczność omijania innych samochodów sprawiają, że manewrowanie staje się szczególnie trudne. Możesz jednak zadbać o to, by parking stał się bezpieczniejszy dla jego użytkowników – wystarczy, że zastosujesz odpowiednie oznakowanie i wykorzystasz urządzenia podnoszące bezpieczeństwo.
Jak oznakować parking?

Parkingi wielopoziomowe wymagają odpowiedniego oznakowania znakami poziomymi i pionowymi. To szczególnie ważne w przypadku parkingów, na których jest duży ruch – najczęściej są one położone przy galeriach handlowych w miastach oraz w pobliżu zakładów produkcyjnych. Przede wszystkim pomyśl o wprowadzeniu przejrzystego i jednoznacznego dla wszystkich użytkowników oznakowania, które będzie zapobiegać najczęstszym zagrożeniom, takim jak jazda pod prąd, zbyt duża prędkość czy nagłe wyjechanie zza zakrętu.


Oznakowanie pionowe

Zadaniem znaków pionowych jest wskazywanie drogi wyjazdu oraz informowanie o kierunku jazdy, pierwszeństwie lub jednokierunkowości. Jeśli ilość miejsca na parkingu to umożliwia, koniecznie je stosuj. Najmniejsze z tego rodzaju znaków mają średnicę 40 cm. Wydaje się, że to niewiele. W rzeczywistości jednak taki rozmiar wystarczy, aby kierowca poruszający się z nieznaczną prędkością w porę dostrzegł znak i zdążył zareagować, na przykład na zbliżający się próg zwalniający.

Pomyśl także o sposobie montażu znaków pionowych - ze względu na ograniczone miejsce, zazwyczaj umieszcza się je na słupach lub bezpośrednio pod stropem. Decydując się na pionowe oznakowanie na parkingu podziemnym zadbaj o to, by oznaczenia były możliwie dobrze widoczne zarówno z odpowiedniej odległości przy oświetleniu parkingu, jak i w ciemnościach przy oświetleniu światłami pojazdu – na przykład w przypadku przerwy w dostawie prądu.


Oznakowanie poziome

Oznakowanie poziome to symbole, strzałki i różnego rodzaju grafiki umieszczone bezpośrednio na jezdni, które wskazują kierowcy drogę lub ostrzegają go przed zagrożeniami. Zastosuj je, by dzięki dodatkowej organizacji ruchu zmniejszyć ryzyko kolizji i stłuczek. W jaki sposób?

Instalacja oznakowania poziomego zwiększa bezpieczeństwo nie tylko kierowców, ale także poruszających się po parkingu pieszych. Jest to szczególnie ważne, gdyż często zdarza się, że wykonujący manewry kierowca nie zdąży w porę zauważyć osób znajdujących się tuż za zakrętem lub pojawiających się nagle na drodze jego przejazdu. Rozważ więc wprowadzenie dodatkowego oznakowania, zwłaszcza na parkingach zakładów produkcyjnych, gdzie będzie ono chronić pracowników i sprzęt.

Istotna jest barwa oznakowania kontrastowa względem nawierzchni na oraz odpowiednia odblaskowość oznakowania w przypadku ograniczonego oświetlenia naturalnego.

Urządzenia bezpieczeństwa ruchu

Aby zwiększyć bezpieczeństwo na parkingu podziemnym lub piętrowym, możesz dodatkowo zastosować urządzenia bezpieczeństwa ruchu. Są nimi na przykład:

● progi zwalniające

● separatory ruchu

● lustra drogowe

● stopery parkingowe

● azyle drogowe z progami modułowymi (które tworzą przejścia bezpieczne dla pieszych)

● ochraniacze narożne na filary i elewacje

● odblaskowe ścieżki jednokierunkowe

Bezpieczeństwo możesz również podnieść, instalując automatyczny licznik miejsc. Dzięki temu rozwiązaniu kierowcy będą wiedzieć, do której części parkingu mogą się kierować aby znaleźć miejsce do zaparkowania.


Oznaczenia na parkingu – o czym jeszcze powinieneś pamiętać?

● Znaki poziome powinny być odporne na ścieranie się pod wpływem kół – ważny jest więc wybór odpowiedniej farby oraz technologii nanoszenia.

● Oznaczenia na znakach pionowych i poziomych nie powinny być ze sobą sprzeczne.

● Wszystkie oznaczenia powinny być dla kierowców zrozumiałe i jednoznaczne, a także dobrze widoczne zarówno w ciągu dnia, jak i nocą.

● Szerokość miejsc parkingowych i wyznaczonych pasów musi być odpowiednia dla rodzaju korzystających z niego samochodów – dla większych pojazdów, takich jak auto terenowe czy bus, warto wyznaczyć osobne stanowiska w wydzielonej części parkingu.


Stosowanie się do powyższych wskazówek to sposób na zwiększenie bezpieczeństwa na różnego rodzaju parkingach: zarówno wielopoziomowych, podziemnych, jak i znajdujących się przy zakładach produkcyjnych. Jeśli masz dodatkowe pytania dotyczące zabezpieczania przestrzeni parkingowych, zapraszamy do kontaktu z naszym biurem – udzielimy Ci dodatkowych wskazówek i polecimy sprawdzone rozwiązania dopasowane do Twoich potrzeb.

Comments


bottom of page